اخبار

همزمان با هفته دولت و با حضور مسئولین استانی خط تولید پنیر سفید ایرانی شرکت شیر پاستوریزه ارمغان (مانی ماس) افتتاح گردید

همزمان با هفته دولت و با حضور دکتر محمدجواد جمالی نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسؤولین استانی خط تولید پنیر سفید ایرانی (UF) شرکت شیر پاستوریزه ارمغان (مانی ماس) نیز وارد مدار بهره برداری شد .

دکتر  جمالی در حاشیه آیین افتتاح پنیر سفید ایرانی (UF)شرکت مانی ماس اظهار داشت: شرکت مانی ماس دارای سابقه طولانی در تولید انواع فرآورده ها ی لبنی در استان می باشد به گونه ای که پس از سال ها تلاش و کوشش و با مدیریتی شایسته موفق به بیش از ۸۰ نوع محصول لبنی شده است.

نمایند مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که دامنه فعالیت شرکت به تدریج شکل گرفته و با ادامه این روند به موفقیت های چشمگیری دست خواهند یافت، گفت: در حال حاضر این شرکت برای ۴۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است که همه این کارگران نیز تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند.  وی با بیان این که برخی از خطوط تولیدی این کارخانه به تنهایی برای احداث یک کارخانه کافی می باشد، افزود: اما مدیریت خوب این شرکت باعث گردیده تا تمام این خط های تولیدی را در یک کارخانه متمرکز نماید و هر روز نیز محصول جدیدی به ظرفیت کارخانه اضافه کند.

دکتر جمالی گفت: این کارخانه روزانه ۱۵۰ تن شیر را جذب می نماید و علاوه بر این مازاد شیر استان را خریداری و تبدیل به شیر خشک می نماید.  وی افزود: از آن جا که شیر در شرایط معمولی پس از گذشت چند ساعت  میکروبی و فاسد می گردد، این شرکت با خرید مازاد شیر در واقع کمک بزرگی به دامداران استان نموده است.  نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی و تحریم های ظالمانه و شرایط رکود حاکم بر بازار گفت: تمام موفقیت های شرکت مانی ماس در شرایط تحریم و رکود اقتصادی رخ داده است که این موضوع بیانگر مدیریت خوب این شرکت می باشد.

معاون امور جهاد کشاورزی استان فارس در این آیین اظهار کرد: یکی از بزرگ ترین کارخانه های تولید لبنیات استان شرکت شیر پاستوریزه ارمغان با برند مانی ماس می باشد که دارای جایگاه ویژ ه ای در استان از لحاظ تولید محصولات لبنی به شمار می رود.

“”  شرکت شیر پاستوریزه ارمغان یکی از مهمترین شرکت های لبنی در جذب شیر و تولید لبنیات استان میباشد “”

مهندس عبدا… جزایری با اشاره به این که اقدامات این کارخانه در زمینه های مختلف تولید لبنیات زبانزد مصرف کنندگان بوده و هست،اظهار کرد: شرکت شیر پاستوریزه ارمغان یکی از مهمترین شرکت های لبنی در جذب شیر و تولید لبنیات استان میباشد.

وی با اشاره به راه اندازی خط پنیر سفید ایرانی(UF) گفت: توسعه این خطوط تولیدی موجب افزایش تولید شیر در استان و کمک به دامداران است.

مهندس مرتضی راهنما راه اندازی خط تولید پنیر سفید ایرانی (UF) را براساس طرح توسعه کارخانه مانی ماس دانست و اظهار کرد: با راه اندازی این خط تولید سه نوع پنیر شامل پنیر UF، پنیر شهری و پنیر لبنه به محصولات شرکت اضافه گردید. عضو هیات مدیره شرکت مانی ماس ظرفیت دریافت شیر خط تولید پنیر سفید ایرانی را ۱۵۰ تن شیر به صورت روزانه اعلام کرد و گفت: این خط تولید در هر ساعت قابلیت تبدیل ۷ تن شیر به پنیر را دارد. وی با بیان این که این خط تولید برای ۲۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است، عنوان نمود: ۵ میلیارد تومان هزینه راه اندازی این خط تولید شده است که از منابع داخلی سرمایه گذاران شرکت فراهم گردیده است. مهندس راهنما در خصوص راه اندازی واحدهای کوچک تولید لبنیات سنتی گفت: اگر قرار است سرمایه گذاری در این زمینه در کشور صورت گیرد در ابتدا نیاز به کارشناسی دقیق دارد تا در آینده با مشکلات جدیدی در این حوزه مواجه نباشیم.

عضو هیات مدیره شرکت مانی ماس با بیان این که اگر دلیل توسعه این واحدها ایجاد اشتغال باشد، ما نیز مخالف اشتغال زایی نمی باشیم، عنوان نمود:  معتقدم که سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در حوزه هایی که نیاز می باشد باید صورت گیرد.

راهنما بیان کرد: اگر بخواهد سرمایه گذاری در حوزه لبنیات انجام شود با توجه به تخصصی بودن کار و این که حوزه لبنیات با سلامت مردم سروکار دارد باید الزامات بهداشتی و توجیه بودن طرح های آن از لحاظ اقتصادی و همچنین موضوعات زیست محیطی آن و از همه مهم تر مبحث بازار و این که چه سهمی از بازار را می گیرد قطعا مورد توجه واقع شود. عضو هیات مدیره شرکت مانی ماس با بیان این که تولید لبنیات در شرایطی که محیط  آن  مهیا نمی باشد به صلاح مردم نمی باشد، گفت: تقاضای کارخانه داران و تولیدکنندگان لبنیات، انجام مطالعات دقیق و کارشناسانه در مورد راه اندازی واحدهای تولیدی  لبنیات سنتی است.

وی با بیان این که در حال حاضر تعداد زیادی از کارخانجات و صنایع تبدیلی لبنیاتی در کشور تعطیل یا با یک سوم ظرفیت فعالیت می نماید، گفت: اکثر این واحدهای تولیدی با اندکی حمایت و تزریق سرمایه جان تازه ای می گیرند و می توانند نیاز کشور در حوزه لبنیات را برطرف نمایند و در این صورت دیگر نیازی نخواهد بود که برای خرید ماشین آلات ارز از کشور خارج نماییم.

راهنما افزود:  از طرح های بر مبنای آزمون و خطا و شتاب زده باید پرهیز کرد، زیرا اقتصاد ما طرح های شتاب زده بسیاری را تجربه کرده و دیگر زمانی برای اجرای طرح های شتاب زده وجود ندارد.

عضو هیات مدیره شرکت مانی ماس گفت: برای افزایش مصرف لبنیات در کشور نیاز به عزم ملی در این عرصه می باشد که در این راستا پیشنهاد می شود، دولت محترم  به عنوان تامین کننده سلامت مردم، بخشی از هزینه های حوزه سلامت و درمان را در حوزه پبیشگیری به صورت یارانه مصرف لبنیات هزینه نماید.

وی عنوان نمود: ما خواهان پرداخت یارانه به کارخانه داران لبنی نیستیم بلکه به اعتقاد ما یارانه باید به دامدار پرداخت شود تا توان تولید شیر ارزان قیمت را داشته باشد و بتواند شیر ارزان را در اختیار کارخانه دار دهد تا در نهایت مصرف کننده با قیمت ارزان لبنیات را خریداری کند.

صنایع تبدیلی لبنیات تکمیل کننده بخش کشاورزی هستند.

شرکت شیر پاستوریزه ارمغان با برند مانی ماس از سال ۱۳۶۶ با همت برادران راهنما در زمینی به مساحت ۱۵۰۰۰۰ متر در شهرستان  فسا  فعالیت خود را آغاز کرده است  و به عنوان قدیمی ترین تولید کننده بخش خصوصی لبنیات در جنوب کشور مطرح می باشد. در حال حاضر بالغ بر ۴۵۰ نفر با بیمه تامین اجتماعی مشغول فعالیت در این شرکت می باشند، ضمن این که هزاران نفر نیز به صورت غیرمستقیم در این چرخه فعالیت دارند. این کارخانه هم اکنون به دلیل شرایط رکود حاکم بر بازار با یک سوم ظرفیت روزانه ۱۵۰ تن شیر را جذب و به ۸۵ نوع محصول لبنی تبدیل نماید.

شرکت فرآورده های لبنی مانی ماس در حال حاضر انواع محصولات لبنی و پودری از قبیل انواع ماست ، شیر بطری ، کشک ، دوغ ، ماست موسیر ، پنیر خامه ای ، پنیر پروسس ، پنیر سفید ، پنیر پیتزا ، کره و انواع پودرها را تولید میکند .